1 Eylül 2013 Pazar

LAZERLE ÇATLAK TEDAVİSİ


LAZERLE ÇATLAK TEDAVİSİ

Cilt çatlakları, ciltteki elastik dokuların zaman içerisinde esnekliğini kaybetmesi ve vücudu toparlayan kollojen liflerin azaldığı ya da tamamen yok olduğu bölgelerde oluşan bir çeşit cilt ya da çilt altı doku yırtılmasıdır. 

Özellikle karın ve bacak bölgelerinde sıkça görülen çatlaklar, genellikle hormonal değişikliklerin yaşandığı gebelik dönemi veya ergenlik döneminde oluştuğu gibi çatlak oluşumunda ani kilo alıp vermeler ile genetik faktörler de son derece etkilidir. Özellikle kadınların estetik kaygı duymalarına sebep olan bu durumun kesin tedavisi olmamakla birlikte, günümüzde çatlak görünümünü azaltan bazı yöntemler uygulanmaktadır. Lazerle çatlak tedavisi de bu yöntemlerden birisidir. Uygulanacak lazerle çatlak tedavisi çatlakların durumuna göre görünümünü 3 ile 5 seans arasında gözle görülür derecede azaltabilmektedir.

Alt deride yırtılma meydana gelmesi ve üst deride de incelme neticesinde çatlak izleri ortaya çıkmaktadır. Lazerle çatlak tedavisinde asıl amaç derialtına azalmış ya da tamamen yok olmuş kollajen doku ve elastik lif yapımını onarmaya çalışmaktır. Lazerle çatlak tedavisinde,  üst deriyi soymak suretiyle ve alttaki tabakada mikro delikler açarak yırtılan derinin düzeltmesinin sağlanması bu yöntemin etki mekanizmasını oluşturmaktadır.

Lazerle çatlak tedavileri hastanın durumu ve cilt tipine göre minimum 3- 5 seans ve ortalama 4 hafta gerektirir. Seans aralıkları minimum 1 hafta olmalıdır. Bu yöntemle yapılan tedavilerin başarı oranları %25 ile %60 arasında değişiklik göstermektedir.

 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder